RNDr. Miloš Novák

autor/garant

UID: 
RNDr. Miloš Novák
Priezvisko: 
Novák

Učebný zdroj je určený pre účastníkov vzdelávania k akreditovanému programu, ale má ambíciu prispieť k rôznym procesom, ktoré spadajú do edukačnej problematiky aj v tom širšom ponímaní. Spôsob usporiadania textu a jeho dikcia boli zvolené tak, aby umožnili účastníkom vzdelávania používať učebný zdroj ako doplnok ku kontaktnému vzdelávaniu, prípadne k samostatnému hlbšiemu štúdiu.

Autori: 

M. Lehotský,M. Novák,B. Sihelský

Učebný zdroj je určený predovšetkým účastníkom akreditovaného vzdelávacieho programu kontinuálneho vzdelávania Líderstvo v škole.
Cieľom tohto študijného materiálu je pomôcť účastníkom vzdelávacieho programu reflektovať ich líderské kompetencie v budovaní školy ako prostredia priaznivého pre proces výučby.

Vzdelávací program reflektuje požiadavky a očakávania na úroveň kompetencií vedúcich poradných orgánov riaditeľa školy, ktoré odznievajú v priebehu funkčného a funkčného inovačného vzdelávania. Rešpektuje rôznorodosť práce predmetových komisií rôznych škôl, ako poradných orgánov ich riaditeľov.

Program ponúka účastníkom príležitosť rozšíriť si znalosti o aktuálne prístupy pri vymedzovaní vlastných cieľov a pedagogických štýlov, rozvíjať spôsobilosť navrhnúť vhodné pedagogické stratégie pre budovanie kľúčových kompetencií vzhľadom na ŠkVP, identifikovať a naformulovať úrovne týchto kompetencií a ich indikátory. Navrhnúť a odskúšať vybranú pedagogickú stratégiu a pedagogický prístup.

Vzdelávanie je zamerané na rozvoj kompetencií učiteľa vedieť sa vyjadriť sa ku kvalite a účinnosti svojej pedagogickej práce so žiakmi. Učebné aktivity (prezenčná časť) a úlohy (dištančná časť) umožňujú
účastníkom naučiť sa a v praktickej podobe uplatniť metodológiu pedagogického skúmania kvality a učinnosti svojho vyučovania v intenciách prípravy, realizácie a vyhodnotenia svojho projektu pedagogického skúmania a navrhnutia korekcie do budúcnosti pedagogickej práce.

Funkčné vzdelávanie pre:

  • vedúcich pedagogických zamestnancov škôl,
  • vedúcich pedagogických zamestnancov školských výchovno-vzdelávacích zariadení,
  • vedúcich pedagogických a odborných zamestnancov špeciálnych výchovných zariadení,
  • vedúcich odborných zamestnancov školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie,

Nové technológie umožňujú získať väčšie množstvo údajov v krátkom čase, ich transformácia do rozhodovania napr. pri skvalitňovaní vzdelávacieho procesu, však nie je bežná. V tomto vzdelávacom programe sa účastník naučí využiť existujúce údaje v škole (tých, ktoré má škola už v súčasnosti k dispozícii, avšak nevyužíva ich potenciál) a tiež získavať ďalšie, kvalitnejšie údaje potrebné pre rozhodovanie školy.

V programe sú zahrnuté aktivity, ktoré vedú k získaniu kompetencií viesť zmeny smerujúce k zvyšovaniu kvality školy. Hodnotenie pracovného výkonu v intenciách ŠkVP a cieľov školy môže poslúžiť školám ako jedna z techník používaných k povzbudeniu, motivácii a pomoci zamestnancom zlepšiť pracovný výkon. Je jedným zo spôsobov, ako poskytnúť zamestnancom spätnú väzbu o ich pracovnom výkone za hodnotené obdobie a dohodnúť sa na budúcich cieľoch.

Základnou motiváciou školy pre sebahodnotenie je „zajtra byť lepší, ako sme boli včera“. Dôležitým prvkom vzdelávacieho programu je projektové vnímanie sebahodnotenia a uvedomenie si skutočnosti, že zmysluplné sebahodnotenie je súborom krokov, ktoré majú svoju nadväznost a ktoré sa v školou stanovenom intervale opakujú (cyklickost daných krokov v rovnakej alebo inovovanej podobe).

Účastník, v rámci modelu troch prameňov školského líderstva (budovanie vzťahov, spoločná morálna misia a zdieľaná viera v aktivitu), sa naučí spoznať základné črty kultúry svojej školy, pomenovať želanú zmenu a k nim vybrať vhodný typ líderstva. Výsledkom je realizačný projekt zmeny.
Zvlášť zdôraznené sú efekty pre dnešnú dobu veľmi citlivé - líderstvo a moc a udržatelné líderstvo. Odporúčame aby sa vzdelávania v rámci tohto vzdelávacieho programu zúčastnili aspoň dvaja – traja
zamestnanci z jednej školy, školského zariadenia.