PhDr. Daniela Ďurajková

autor/garant

UID: 
PhDr. Daniela Ďurajková
Priezvisko: 
Ďurajková
Autori: 

D, Ďurajková,M. Nogová

Metodika tvorby didaktických testov v spoločenskovedných predmetoch je obsahom aktualizačného vzdelávacieho programu s názvom Tvorba testov a možnosti ich využitia v spoločenskovedných predmetoch, ktorý ponúka učiteľom možnosť aktualizovať profesijné zručnosti v oblasti evalvácie a objektívneho hodnotenia výkonov žiakov. V učebnom zdroji sa autorky pokúsili zhrnúť základné pojmy a kategórie teórie testovania v súvislosti s predmetmi vzdelávacej oblasti Človek a spoločnosť a Človek a hodnoty.

Cieľom VP je udržať profesijné kompetencie učiteľa občianskej náuky, aktualizovať jeho zručnosti a schopnosti pracovať s tematikou filozofie v súlade s novými požiadavkami v rámci zmeny koncepcie občianskej náuky. Prínosom VP je že absolvent pozná schválenú koncepciu filozofie, dokáže prehodnotiť základný výber a zaradenie kľúčových pojmov v štátnom vzdelávacom programe do svojich učebných osnov v školskom vzdelávacom programe, má zručnosť aplikovať nové poznatky do obsahového štandardu učebných osnov, vie využívať v praxi inovované poznatky do formulácie učebných úloh a vie pracovať s rôznymi formami a metódami sprístupňovania filozofického obsahu.

Aktualizovať a udržať profesijné kompetencie učiteľa základnej školy v oblasti metód a foriem vyučovania o problematiku realizácie projektového vyučovania v predmete občianska náuka.

VP sa nerealizoval nakoľko sa počas realizácie nedoriešilo elearningové prostredie a spôsob tvorby obsahu vhodný cez elearning

Prínosom VP je udržanie si profesijných kompetencií v súlade s novými podmienkami v rámci obsahovej prestavby predmetov a zvýšiť účinnosť pedagogického procesu aplikovaním nových poznatkov z oblasti tvorby didaktických testov v spoločenskovedných predmetoch, Integrovať inovované poznatky z oblasti teórie didaktického testu a testovania do vyučovacieho procesu. Absolvent VP dokáže zvoliť parametre testovania (obsah, rozsah, forma testu) v súvislosti s účelom testovania, rozumie deleniu testov, má zručnosť kontroly, hodnotenia a klasifikácie výkonu žiaka v závislosti od jeho psychického vývoja a jeho špecifík, dokáže integrovať základné pedagogické dokumenty (obsahový a výkonový štandard) do obsahu didaktických testov a samostatne tvoriť didaktické testy rôznych typov (najmä objektívne skórovateľné).

Obsahom vzdelávacieho programu je poskytnúť súhrn teoretických vedomostí, odborných činností a praktických zručností, ktoré je samostatný OZ spôsobilý vykonávať a doplniť toto kompendium o nové poznatky, trendy a prístupy najmä v oblasti vzdelávania, psychológie osobnosti, psychoterapie, profesijnej orientácie a sociálneho vývinu a prevencie a preukázať profesijné kompetencie pri riešení konkrétnych odborno-metodických problémov.