Seminár o dezinformáciách na internete v MPC v Žiline

Prečo človek nesmie veriť všetkému, čo vidí na Facebooku? V priestoroch detašovaného pracoviska Metodicko-pedagogického centra v Žiline sa 11. decembra 2017 konal seminár pre učiteľov stredných a základných škôl na tému „Informácie a dezinformácie na internete – ako s nimi pracovať na vyučovaní“.

Redaktor Denníka N Vladimír Šnídl, autor knihy „Pravda a lož na Facebooku“, predstavil účastníkom možnosti, ako sa je možné orientovať v dnešnom informačnom svete. Vysvetľoval, aký je rozdiel medzi informáciami, ktoré šíria štandardné médiá a informáciami, ktoré sa môžu vynoriť niekde z hlbín internetu. Prostredníctvom prezentácie ukazoval príklady hoaxov a manipulácií, ktorým na Faceboku uverili tisíce Čechov a Slovákov.

Učiteľom boli ponúknuté tipy, akým spôsobom môžu tieto témy komunikovať smerom žiakom. Dostali aj možnosť konzultovať rôzne otázky, ktoré sa týkajú médií a dezinformácií, na ktoré narazili buď v rámci vyučovania, prípadne ktoré ich zaujali v rámci samotného seminára. Lektor zároveň poskytol účastníkom špecializované časopisy venované téme dezinformácií ako aj prezentáciu v elektornickej podobe, ktorú môžu využiť pri ďalšej práci so žiakmi.