V Trnave sa uskutočnilo pracovné stretnutie zástupcov Metodicko-pedagogického centra s riaditeľom Strednej odbornej školy pedagogickej bl. Laury a arcibiskupského Gymnázia biskupa P. Jantauscha. Stretnutie sa nieslo v duchu prípravy vernisáže a tvorivej dielne na podporu integrácie obsahov a inovácií postupov pre vzdelávacie oblasti Človek a spoločnosť, Človek a hodnoty s využitím medzinárodných inšpirácií z projektov ERASMUS+.
Naše kultúrne dedičstvo je rozmanité, má veľa podôb. Okrem hudby a rôznych výtvarných umeleckých diel do kultúrneho dedičstva zaraďujeme nielen budovy, rôzne hmotné pamiatky, pamätníky, ale aj zvyky. V neposlednom rade do kultúrneho dedičstva zaraďujeme jazyk a reč. Kultúrne dedičstvo sa odráža vo výrazových prostriedkoch - v písanom aj ústnom prejave. Jazykové prostriedky sa vyvíjajú, zanikajú, vznikajú nové a menia sa. Aj jazyk sa prispôsobuje potrebám danej doby. Je to neustály proces zmien. No príslovia, porekadlá, idiómy a ustálené slovné zvraty v jazyku pretrvávajú stáročia. Často si ani neuvedomujeme, že ich pôvod resp. základ pochádza z biblických textov Starého a Nového zákona. Podobenstvá a obrazy v biblických textoch sprostredkovávajú odporúčania, pravidlá a hodnoty, podľa ktorých by sa ľudia mali správať a žiť.
Biblické metafory a podobenstvá sa stali námetom na vytvorenie edukačnej pomôcky pre učiteľov v rôznych jazykových mutáciách. Spolu bolo vytvorených dvadsať ilustrovaných didaktických kariet, ktoré sa dajú využiť na všetkých stupňoch vzdelávania a v rôznych vzdelávacích oblastiach. Ilustrované didaktické kartičky sú výstupom projektovej spolupráce v rámci strategického partnerstva 7 vzdelávacích inštitúcií projektu Erasmus+: MOKKA a katolíckej spoločnosti Bonifatiuswek z Nemecka.
Výstava edukačných kariet vo forme textilných bannerov bude po inštalácii v Nemecku a Írsku v prvom štvrťroku 2019 postupne inštalovaná v 5 mestách na Slovensku. MPC ako inštitúcia, ktorá poskytuje odborno-metodickú pomoc učiteľom, pripravuje v každom vybranom meste výstavu spolu s tvorivou dielňou. Účastníci si budú môcť prakticky vyskúšať prácu s niektorými didaktickými kartičkami, môžu navrhnúť ich modifikácie, prípadne navrhnúť ďalšie. Pre učiteľov bude okrem papierovej podoby didaktických kartičiek k dispozícii aj digitálna verzia vhodná pre využitie na interaktívnej tabuli.
Prvé podujatie zo série šiestich pripravovaných podujatí sa uskutoční v Trnave dňa 5. 3. 2019 v priestoroch arcibiskupského Gymnázia biskupa P. Jantauscha. Následne bude výstava inštalovaná v Prešove, Žiline, Revúcej, Komárne a Bratislave. Vzhľadom na medzinárodný rozmer celého podujatia výstava bude prezentovaná aj v Maďarsku, Belgicku a Švédsku.