V stredu 3. októbra 2018 zorganizovala Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC) - Národná agentúra programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu v hoteli Loft v Bratislave slávnostnú ceremóniu, ktorá sa konala pod záštitou ministerky školstva, vedy, výskumu a športu SR pani Martiny Lubyovej. Podujatie bolo vyvrcholením jubilejného 16. ročníka národného kola súťaže Európska značka pre jazyky, ktorá je iniciatívou Európskej komisie v oblasti jazykového vzdelávania. Súčasťou podujatia bol aj odborný seminár Využitie moderných technológií vo vzdelávaní Microsoft Slovensko. Hlavným cieľom ceremónie bolo vyhlásenie výsledkov a odovzdanie ocenení Európska značka pre jazyky 2018 najkvalitnejším projektom, ktoré sa prihlásili do súťaže v rámci Výzvy 2018. Zástupca rezortu školstva, riaditeľ odboru mládeže MŠVVaŠ SR Ivan Hromada vo svojom príhovore vyzdvihol prácu všetkých učiteľov a ich prínos ku skvalitneniu výučby cudzích jazykov na Slovensku. Ocenil tiež prácu SAAIC a národnej poroty pozostávajúcej z odborníkov v oblasti jazykového vzdelávania za organizovanie 16. ročníka súťaže Európska značka pre jazyky na Slovensku. Pani Emília Andrejová z kancelárie Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku so sídlom v Bratislave predniesla príspevok Jazykové vzdelávanie z európskej perspektívy. Predsedníčka národnej poroty Eva Obžerová z MŠVVaŠ SR zhodnotila celkový priebeh 16. ročníka súťaže a kvalitu podaných projektov. Slávnostná ceremónia vyvrcholila udeľovaním ocenení víťazným školám a ich projektom. Najviac zaujal projekt Potláčanie a prevencia šikanovania na školách v Európe (v anglickom jazyku) zo ZŠ Gabriela Bethlena 41, Nové Zámky. Po vyhlásení výsledkov nasledoval odborný seminár „Využitie moderných technológií vo vzdelávaní Microsoft Slovensko s.r.o.“ . Jeho súčasťou bola prezentácia novín First News (vydavateľstvo ŠEVT) a ich praktického využitia na hodinách anglického jazyka pre učiteľov základných a stredných škôl, ktorú viedla pani Klaudia Bednárová‚ predsedníčka Asociácie jazykových škôl SR.
Za Metodicko-pedagogické centrum sa oboch podujatí zúčastnili Mgr. Adriana Lančaričová, zástupkyňa riaditeľa a Mgr. Beata Juráková z detašovaného pracoviska MPC v Trnave
Za pozitívum podujatí možno považovať získanie nových kľúčových informácií o inovačných projektoch a iniciatív v jazykovom vzdelávaní na národnej a európskej úrovni, ako aj príklady dobrej praxe a zdroj inšpirácie a motivácie pre ďalšiu pedagogickú činnosť.