Regionálne pracovisko MPC v Prešove a detašované pracovisko MPC v Košiciach v spolupráci s Ústavom politických vied SAV, Štátnym pedagogickým ústavom, Centrom vedecko-technických informácií, Sekciou vedy a techniky MŠVVaŠ SR, Ministerstvom kultúry SR a Nadáciou Milana Rastislava Štefánika zrealizovalo 5. a 6. decembra 2018 v Prešove a v Košiciach semináre s panelovou diskusiou na tému Slovensko pri vzniku Česko-Slovenska.
Semináre späté s problematikou vzniku, kreovania a napĺňania idey spoločného štátu Čechov a Slovákov boli určené pre pedagógov základných a stredných škôl, predovšetkým učiteľov dejepisu a občianskej náuky.
Prvá časť seminára bola zameraná na existenciu Slovákov v Rakúsko-Uhorsku pred prvou svetovou vojnou a priblíženie jednotlivých koncepcií slovenskej politiky, ktoré mali zlepšiť postavenie slovenského národa v rámci habsburskej monarchie.
Druhý tematický okruh Na začiatku vojny analyzoval najmä vyhlásenie politickej pasivity, presun ťažiska slovenskej politiky do zahraničia. Nastolený bol problém hľadania spojencov v intenciách riešenia slovenskej otázky po skončení prvej svetovej vojny. Cez prizmu osobností M. R. Štefánika, T. G. Masaryka a E. Beneša bol naznačený proces formovania českého a slovenského zahraničného odboja, ale aj utváranie a pôsobenie zahraničného vojska – československých légií – v Rusku, Francúzsku a Taliansku.
Tretím tematickým blokom boli priblížené aktivity domácej slovenskej politiky s doménou situácie v regiónoch v roku 1918 a prezentovanie súvzťažnosti Martinskej deklarácie a vzniku Československa.
Pozitívne ohlasy účastníkov získali nielen fundované prednášky, panelová diskusia, ale aj pútavá výstava nesúca názov Roky bojov, obetí a nádejí (1914 – 1920).
Zúčastnení pedagógovia sa potešili aj knižným darom – publikáciám z produkcie Ústavu politických vied SAV.