Detašované pracovisko Metodicko-pedagogického centra v Žiline zorganizovalo 12. novembra 2018 v Základnej škole s materskou školou, Gaštanová 56, Žilina odborný seminár na tému Prevencia extrémistických a nenávistných prejavov v školskom prostredí II. Seminár bol prioritne určený pre učiteľov druhého stupňa základných škôl, učiteľov stredných škôl a pracovníkov CPPPaP v Žilinskom kraji.
Seminár sme pripravili v spolupráci s realizátormi projektu Komplexná podpora pri prevencii nenávisti a extrémizmu na základných a stredných školách. Jeho program voľne nadväzuje na semináre k extrémizmu pre pedagógov základných a stredných škôl z roku 2016.
Cieľovou skupinou podujatia boli tí účastníci seminára Prevencia extrémistických a nenávistných prejavov v školskom prostredí I, ktorí na úvodnom stretnutí 22. októbra 2018 prejavili záujem získať viac informácií a zručností pri riadení vyučovacieho procesu v triedach, kde zaregistrovali zmeny správania sa žiakov, radikalizovaných žiakov alebo nenávistné prejavy žiakov a hľadajú vhodné spôsoby komunikácie s týmito žiakmi ako aj s celou triedou. Cieľom bolo najmä poradiť vyučujúcim možnosti komunikácie kontroverzných tém, s ktorými sa v rámci pedagogickej praxe určite stretávajú.
Lektori podujatia Mgr. Ivan Moravčík a Mgr. Pavol Struhár, PhD. pracovali s vytvorenými skupinami účastníkov interaktívnou formou. Kombinovali riešenia prípadových štúdií, reálnych situácií a problémov prítomných účastníkov s krátkymi prednáškovými blokmi o rozpoznávaní zmien správania radikalizovaných študentov, ich meniace sa verbálne a neverbálne prejavy (napr. spôsob komunikácie, oblečenie, hudba, imidž) a tiež symboliku, ktorú zradikalizovaní jednotlivci (najmä mládež) v súčasnosti používajú. Lektori získali od účastníkov seminára viacnásobnú pozitívnu spätnú väzbu.